Ako si správne vybrať bežecké topánky adidas?

Pri výbere správnych bežeckých topánok je potrebné zvážiť veľa faktorov, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú beh. Pripravili sme pre vás malú bežeckú poradňu, kde v krátkosti vysvetlíme, na čo všetko si dať pri výbere obuvi pozor, čo je dôležité a ako správne topánky vybrať. Po prečítaní našich rád si celkom určite vyberiete presne tie adidas bežecké topánky, ktoré ste hľadali.

Kde budete behať?

Dôležité je si najprv uvedomiť, na akom teréne najčastejšie beháte a kam budú tieto topánky určené. adidas bežecká obuv je totiž nielen podošvou, ale aj zvrškom špeciálne prispôsobená povrchu, po ktorom sa bežec pohybuje. A terén môže byť samozrejme rôzny. Lesné alebo poľné prírodné cesty, asfaltové cesty alebo atletické dráhy. adidas vyvinul špeciálne bežecké topánky pre všetky tieto podmienky. Líšia sa použitým materiálom, technológiami a tým pádom pevnosťou, odolnosťou, váhou aj prispôsobivosťou.

Topánky na prírodné nespevnené cesty označované ako Trail (TR) sú odlišné predovšetkým použitou technológiou podošvy Traxion, ktoré vďaka rozmiestneným gripům zaručuje maximálny záber pri pohybe do všetkých smerov, na nohu navyše nie je vyvíjaný prílišný tlak a podrážka poskytuje potrebnú stabilitu. Celkovo sa jedná o veľmi pevné a odolné adidas topánky.

Pre beh na ceste a asfalte má adidas najširšiu ponuku bežeckej obuvi. Topánky sú ľahšie ako na pohyb v teréne a podrážka k asfaltu perfektne priľne. S veľkou opatrnosťou sa dá tento typ využiť aj v náročnejšom teréne, avšak tu hrozí rýchlejší opotrebenie.

Pre beh na atletickej dráhe vyrába adidas klasické tretry. Jedná sa o ultraľahké topánky s najmodernejšími technológiami, ktorých primárnym cieľom je podporiť energiu bežca. Adidas tretry existujú v mnohých prevedeniach, z ktorých každé je určené pre špecifickú atletickú disciplínu.

Série bežeckej obuvi

Aby adidas uľahčil zákazníkom výber správnych bežeckých topánok, rozdelil ich do niekoľkých kategórií. Šesť základných radov obsahuje ako pánske, tak dámske aj detské topánky a sú rozdelené do troch línií podľa povrchu, na pevný alebo nespevnený povrch. Na pevný povrch sú topánky rozdelené ešte do kategórií Technical Stability pre pronator a Technical Neutral pre bežcov bez vád chodidla a pre tých, ktorí si nie sú pronáciou či supinácie istí. Topánky na nespevnený povrch Trail sú vybavené technológiou Traxion, ako sme už spomenuli vyššie.

Najnovšie a v súčasnosti najvyšší radom sú topánky Boost. Sú vybavené revolučnou technológiou odpruženia podrážky, ktorá je navyše teplu a chladu vzdorná. Technológia Energy Boost poskytuje najväčšiu energetickú návratnosť. Jej základom je bunková štruktúra zaručujúca vďaka tisícom energetických kapsúl maximálne využitie energie.

Do rady adizero patria najmä závodné bežecké topánky, ktorých hlavným rysom je veľmi nízka váha. Váži od 200 do 300 gramov a sú ideálne na behanie dlhých aj maratónskych tratí. Vysoko kvalitné bežecké topánky ponúka aj kolekcie adiSTAR. Tu si vyberú aj bežci s pronační vadou, pre nich sú určené topánky adistar Salvation.

Ďalšie rad s názvom Supernova sa zameriava na využívanie osvedčených a funkčných technológií. Topánky poskytujú potrebné pohodlie a zároveň podporí každý pohyb športovca. Aj táto séria existuje v prevedení pre pronator, neutrálne bežcov aj pre pohyb na nespevnenom povrchu. Športovci hľadajúci klasiku, odolnosť a kvalitu budú spokojní s radom Response. Výhradne na nespevnený prírodný povrch sú potom určené topánky Kanadia s technológiou Traxion a jedinečnú leštenou podrážkou zamedzujúci usadzovaniu nečistôt.

Nášľap chodidlá

Okrem toho, kde budete behať, je potrebné sa zamyslieť aj nad štýlom vášho došľapu. Môže sa totiž stať, že trpíte ľahkou chybou došľapu chodidlá. Takzvaná pronácia a supinácia súvisí s tým, či prenášate viac tlaku na vnútornú alebo vonkajšiu stranu chodidla. Supinácie trpia hlavne ľudia s tvarom nôh do O a jedná sa o prílišný tlak na vonkajšie chodidlo. Pri behu ale táto vada nie je tak problematická, a preto pre ňu adidas odporúča topánky Neutral, teda topánky pre bežcov bez vád došliapnutí. Pronácia sa týka veľkého tlaku na vnútornú časť chodidla. Tej sa adidas venuje intenzívne a vznikajú tak topánky špeciálne určené pre pronator. Tieto vady v bežnom živote nie sú nijako obmedzujúce ani citeľné, avšak pri behu, a predovšetkým pri náročnom a intenzívnom behu, sa môžu prejaviť napríklad bolestí nôh či chrbta. Naviac by sa vám mohlo behať nepohodlne. adidas však myslí aj na tieto nepríjemnosti. Vznikla teda špeciálna technológia Pro-moderator slúžiaci v obuvi pre pronator ako podpora práve pod vnútornou stranou chodidla.


Zdieľajte tento článok: