Trocha z histórie značky adidas

Adolf Dassler sa narodil 3. novembra roku 1900 v malom bavorskom mestečku zvanom Herzogenaurach. V tomto malom mestečku vyrastal s tromi súrodencami a kamarátmi, ktorí ho priateľsky oslovovali "Adi".

Mestečko majúce asi 4000 obyvateľov bolo označované za město Soukeník. Rovnako tak Adiho otec Christop bol veľmi uznávaný Soukenická majster. Jeho matka, Paulin, prevádzkovala vlastné menšie práčovňu. Adi mal vždy blízko k športom a športovým aktivitám. Už ako malý prevádzkoval so svojimi kamarátmi športové súťaže a hry. Športové potreby a vybavenie si s kamarátmi vyrábal sám. Láska k športu neskôr priviedla Adiho k vytvoreniu celosvetovo známej značky, ktorí obliekajú špičkoví športovci, víťazi Olympijských hier i Pokoritelia svetových rekordov.

Pôvodne sa však Adi vyučil pekárom, po vyštudovaní sa tomuto odboru odmietol dlhšie venovať. Láska k športu zvíťazila. Keď sa jeho matka rozhodla ukončiť prevádzku práčovne, ktorú prevádzkovala v malom prístavbe pri rodinnom dome. Na tomto mieste o rozmeroch 20 m² položil základy celosvetovo uznávanej značke adidas.

Ďalšie zlomové momenty v histórii športovej značky adidas a v živote Adolfa Dassler:

1949
V meste Furth Adi Dassler 18. augusta 1949 zaregistroval v obchodnom registri spoločnosť "Adolf Dassler adidas Sportschuhfabrik. V tom istom roku boli prvýkrát u produktov použité 3 pruhy, ktoré symbolizujú produkty adidas dodnes. Symbol troch pruhov neostal známy len v rodnom mestečku Adiho, Herzogenaurachu, ale tento symbol je preslávený po celom svete a jednoznačne identifikuje značku adidas.

1952
V roku 1952 vyhral Emil Zátopek za prispenia obuvi adidas na Olympijských hrách v Helsinkách v jednom týždni zlatú medailu za beh na 5 tisíc metrov, na 10-tisíc metrov a zároveň aj maratón. Čo sa dodnes nikomu nepodarilo prekonať. Všetky tieto závody zabehol v bežeckej obuvi adidas, ktoré neboli až tak pôvabného vzhľadu, ale dôležité bolo, že mu dopomohli k víťazstvu.

1954
Rok 1954 bol veľkým krokom pre značku Adidas na svetovom poli. V tomto roku sa konali majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku. Majstrovstvá sa zúčastnilo aj Nemecko, ktoré bolo počas 2. svetovej vojny zničené. Celé Nemecko sústredilo svoju pozornosť inam než na konané majstrovstvá, a preto ani nikto neočakával veľký úspech nemeckého mužstva. Zvlášť potom, keď vo finále mali nastúpiť proti doteraz neporazenému maďarskému tímu. Ten deň však šťastie bolo přikloněná na strane nemeckého mužstva, lepšie povedané tomuto mužstvu bol naklonený Adi Dassler. Hráča nemeckého tímu vybavil novými kopačkami z tenšie a zároveň ľahší kože, kopačky adidas boli zároveň vybavené skrutkovacími kolíkmi. Pri finále bolo daždivé počasie, Maďari sa stretávali s promočenými a nasiaknutým kopačkami, ich kolíky boli príliš krátke a na premočené poli sa oveľa horšie pohybovali. Nemeckí hráči do zápasu nastúpili s futbalovou obuvou adidas majúce dlhšiu kolíky, kopačky im tak umožnili pevné zapretie a lepší kontakt s loptou a dopomohli im k víťazstvu. Nemecko vďaka tomu získalo stratenú sebadôveru a Adi Dassler získal celosvetové uznanie. Značka adidas tu tiež slávila víťazstvo, stala sa špičkou na trhu s futbalovými produktmi.

1963
Adidas rozšíril svoje portfólio o futbalový loptu. Prvý vyrobený loptu skladajúci sa z 18 kožených dielov niesol názov Santiago. V roku 1966 bol použitý na majstrovstvách sveta vo futbale v Anglicku ako náhradné loptu. O 3 roky neskôr adidas vyrába prvé oficiálne loptu s názvom Telstar určený pre majstrovstvá sveta.

1969
V roku 1969 bol predstavený nový model obuvi adidas s príhodným názvom Superstar. Pôvodne bola táto nízka obuv s celokoženým zvrškom a slávnu gumovou špicou "shell toe" navrhnutá iba ako basketbalová obuv. Po uvedení obuvi adidas Superstar na trh, si získala obľubu niekoľkých hráčov úspešnej súťaže NBA a v polovici 70. rokov už v tejto obuvi hralo viac ako 3/4 vrcholových hráčov NBA. Z basketbalového ihriska sa obuv adidas Superstar dostala aj do ulíc ako life-štýlová obuv. Veľkú zásluhu na tom má rapová skupina Run-DMC. Pri svojom turné naprieč USA mali členovia tejto skupiny vždy na nohách obuv adidas Superstar. Po ukončení turné spoločnosti adidas veľmi vzrástol predaj tejto obuvi. Skupina Run-DMC dokonca v roku 1986 zložila pieseň My adidas, v ktorej vzdali česť obuvi adidas Superstar. Superstar sa stali nadčasovou ikonou a kultúrne stálicou, dnes ich nosia ľudia po celom svete.

1970
Keď mal boxerský talent Muhammad Ali nastúpiť do ringu v newyorskej Madison Square s argentínskym boxerom Oscarom Bonavenete. Deň cez zápasom požiadal Adi Dassler a jeho spoločnosť adidas o dodaní špeciálne boxerské obuvi, ktorá mala byť na jeho želanie inšpirovaná odevy so strapcami. Do ringu nastúpil obutý do bielych vysokých topánok adidas s červenými strapcami a červenými pruhmi po stranách. Táto obuv adidas nazvaná Ali-Shuffle sa stala stredom pozornosti a hviezdou večera.

1971
V roku 1971 adidas vyvinul prvú tenisovú obuv, ktorá mala kožený zvršok. Kožené prevedenie malo spevniť chodidlo a zabrániť vyvrtnuní členku. Obuv bola pomenovaná po vtedajšej svetovej tenisové špičke Stanu Smithovi. Pre ich fuknčnosti sa obuv Stan Smith stala veľmi obľúbenou medzi tenisovými hráčmi.

1989
Technológia TORSION sebou prináša v roku 1989 rôzne typy obuvi adidas, ktoré sú určené pre rôzne bežcov a rôzne bežecké štýly. Do tej doby boli k dispozícii len topánky, ktoré kombinovali dôležité funkcie odpruženie, vystuženie a navádzanie v jednej topánke. Adidas TORSION zahŕňal nasledujúce modely:

  • ZX 7000 špeciálne pre navádzanie
  • ZX 8000 špeciálne pre odpruženie
  • 7X 9000 špeciálne pre vystuženie

1994
Už v roce 1954 se stal adidas jedničkou na trhu v oblastni fotbalové obuvi a fotbalového vybavení. Tuto jedničku na trhu se proto snaží neustále kopačky inovovat. V roce 1994 to dokazuje na Mistrovství světa v USA po představení fotbalové obuvi adidas Predator. Tyto kopačky mají speciálně zvlněný povrch. Hráči na mistrovství měli lepší kontakt s míčem, zvlnění také dodávalo míči větší faleš. Když se spojily kopačky Predator s novou technologií Traxion, vznikly kopačky s naprosto revolučním designem v historii výroby fotbalové obuvi. V roce 2010 představily kopačky adidas Predator na Mistrovství světa FIFA 2010 v jižní Africe už svou desátou generaci.

1978
V tomto roku prebehlo majstrovstvá sveta, kde boli predstavené kopačky majúce kolíky smerujúce von, hráčovho stopa bola rozšírená a tým došlo k zabezpečeniu väčšej stability. Podošva nových kopačiek adidas mala dvojaký hustotu, prvá vrstva v tvare osmičky (v bielej farbe) je vyrobená z tvrdého umelého materiálu, druhá vrstva (v čiernej farbe) bola vyrobená z měkčního materiálu - pre oporu nohy. Táto technológia dala základy všetkým následne vyrábaným futbalovým topánkam. Mj. Majstrovstvá, ktoré sa uskutočnilo v tomto roku, bolo posledné udalostí, na ktoré sa pracovne zúčastnil aj sám Adi Dassler.

2006
Majstrovstvá sveta FIFA 2006 sa konalo v Nemecku. Ku tejto príležitosti chcel adidas prísť s niečím úplne výnimočným, čo sa tiež podarilo. Na Majstrovstvách bol predstavený nový futbalový loptu nesúca názov Teamgeist. Tento názov v doslovnom preklade znamená tímový duch. Takého tímového ducha musí mať každý víťazný tím a práve futbalová lopta Teamgeist má predstavovať tímového ducha. V čom je tento loptu tak výnimočný? Jedná sa o prvú loptu, ktorý je tvorený iba 14-tich diely, lopta má teda o 60 percent menej spojov, kde sa stretávajú tri diely a celková dĺžka švov sa znížila o 15 percent. Vďaka týmto vlastnostiam má loptu dokonale hladký a guľatý povrch, ktorý dodáva hráčom väčšiu kontrolu nad loptou a lepšiu presnosť. Na štvortýždňovom turnaji sa stal jednoznačným víťazom futbalová lopta adidas Teamgeist.


Zdieľajte tento článok: